Kada nedostaju kadrovi koji će se baviti upitnikom EU na koji odgovore treba da pošalju nadležne institucije, normalnoj državi nije nikakav problem - jednostavno procijeni kakvi kadrovi trebaju, napravi sistematizaciju, raspiše konkurs i riješi problem.
Ali s obzirom na to da smo davno konstatovali da BiH nije normalna država, postoji opravdana bojazan da će nam se ponoviti raniji slučajevi kada BiH "svoje evropske obaveze nije ispunila na vrijeme", kako se već uvriježila ta konstatacija u raznim izvještajima o napretku ili ocjenama o "spremnosti BiH na evropskom putu".
Cijela ta zafrkancija o BiH i njenom evropskom putu samo je još jedna manifestacija starog problema: BiH sama ne zna šta bi. Mi bismo u Evropu, ali po našim pravilima - ne dirajte entitete, ne decentralizujte državu, Mehanizam koordinacije može ali pod uslovom da kantoni imaju nadležnosti za koje dio misli da pripadaju FBiH, a drugi da je to najbolje prebaciti na državni nivo... I kad god imate takvu situaciju, desiće se isto - bilo kakvo korištenje Evrope kao alata za redefinisanje unutrašnjih odnosa unaprijed je osuđeno na to da upitnik ne popuniš na vrijeme.
A cijela suština priče o Evropi jeste da integracije imaju smisla samo za one koji znaju šta žele. Evo, recimo, Hrvatska: ona tačno zna šta hoće. Hoće privilegovane trgovinske odnose sa BiH da nam i dalje može prodavati robu bez carina, i hoće da zeza Srbiju - malo zbog pumpanja mišića među vlastitom javnošću, a malo da vrati Srbiji milo za drago, neraščišćene račune iz prošlosti. Isto kao što je njima prije radila Slovenija oko Piranskog zaliva. Hrvati ćutali i trpjeli, a kad su postali ravnopravan partner za evropskim stolom, onda su zeznuli Slovence i raskinuli arbitražu, na koju su ionako pristali samo da bi uklonili slovenačku blokadu.
Ukratko, sve evropske zemlje su u Evropi ne iz ideala, nego iz vrlo konkretnih interesa. Jeste Evropa klub zajedničkih vrijednosti i hvale vrijedan integracijski projekt, ali ipak su svi tu jer imaju vrlo konkretne interese. Uostalom, ako ne vjerujete meni, pitajte Britance.
A nama možda samo jedna poruka: Ako ni 13 godina nakon Solunskog samita, kad nam je EU otvorila vrata, mi i dalje ne znamo ko će nam popunjavati evropski upitnik, možda stvarno tamo nama nije ni mjesto?