Globalni izvještaj o konkurentnosti Svjetskog ekonomskog foruma je ove godine iznio crnu statistiku bh. realnosti, koja je opet rekla da živimo u najnekonkurentnijoj zemlji sa najneefikasnijim tržištem i institucijama u Evropi.
Opet nas je ubila surova statistika, koja je pokazala da smo u Evropi zaista samo geografski. Surove brojke ovog globalnog izvještaja ubile su slabašni optimizam građana BiH. Oni se, izvlačeći se ujutro iz svog ispotprosječno malog stana i ubacujući karticu sa debelim minusom u bankomat, trude da zaborave realnost i ubijede sami sebe da nije sve tako strašno. Nažalost, cifre nam "crno na bijelo" pokazuju da živimo na evropskom dnu.
Ispred nas za desetak, dvadeset, trideset ili više mjesta su sve države bivše Jugoslavije, a Alabanija, o čijoj se nerazvijenosti govorilo s podsmijehom nas je "prešišala" za čak 14 pozicija.
Ma koliko se kao ovogodišnji rast od čak sedam mjesta na konkurencijskoj ljestvici mogao učini značajnim, nimalo ne ohrabruje činjenica da smo se od ukupno 699 zemalja svijeta našli na 102. mjestu i da opet nismo uspjeli da se dokopamo neke dvocifrene pozicije na ovoj globalnoj listi.
Gdje i kada se pali alarm?! Kada će konačno čelnim ljudima zemlje svake godine puna usta iskorištavanja velikog broja ekonomskih prednosti i potencijala BiH biti jasno da je veoma malo ili gotovo ništa učinjeno na zaštiti domaće proizvodnje i suštinskim ekonomskim reformama u zemlji.