Nezavisni stav

Gradsko pozorište Jazavac sa razlogom pozor ište

Milan Rakulj

Riječ "pozorište" nastala od imenice "pozor" i glagola "ište" (u prevodu sa arhaičnog na savremeni jezik "traži") u samoj svojoj biti otkriva svrhu pozorišta kao institucije. Ako tome dodamo i hrvatsku riječ "kazalište", gdje su se spojili glagoli "kazati" i "iskati", mi kao publika imamo jasnu viziju gdje i zašto smo došli.

Prošle sedmice u Gradskom pozorištu "Jazavac", gdje su sa scene kazivali glumci iz Srbije, Hrvatske i BiH, sedmi put pažnju Banjalučana zatražio je, dobio i u potpunosti opravdao Festival mladog glumca "Zaplet".

U grad na Vrbasu i jedno mlado pozorište stigle su jake, društveno angažovane predstave. Glumci su briljirali, budili su u nama, kako to žiri reče za jednog od nagrađenih, simpatije i empatije, tjerali nas da bolje razmislimo gdje i kako živimo, itd.

Međutim, događaji mimo scene na neke od nas nisu ostavili ništa manji utisak od onih na sceni. Organizatori festivala: glumci Ljubiša Savanović, Dragana Marić i Boris Despot Vuletić podsjetili su me, tako, na jednu aristokratsku priču.

Naime, jedan moj stariji profesor kao vrlo mlad vodio je đačku ekskurziju u Beograd. U stanu pjesnikinje Desanke Maksimović sjedio je sa đacima puna dva sata, dok je sve to vrijeme njen muž Sergej Slastikov Kalužanin, iako star, stajao.

Kažu, takav je običaj kod Rusa kada im gosti uđu u kuću. Na sedmom "Zapletu" za svaku predstavu zainteresovanost je bila ogromna. Domaćin i selektor festivala Ljubiša Savanović u već krcatu salu uvodio je članove studija "Jazavac" i studente glume, koji su potom sjedali na stepenice. Budući gospodari pozornice bili su bez karte i "gladni" onog što se događa na daskama koje im život znače ili će im značiti.

Pored njih, za koje je ovaj festival na kraju krajeva i napravljen, stajala je ili bi ponekad sjela na stepenicu Dragana Marić, jedna od onih koji su i osnovali festival. Bez političara u prvom redu, bez sjedenja u "svečanim ložama", ovi ljudi su svojim entuzijazmom pokazali šta znači biti poslanik kulture i napravili festival koji je iz Banjaluke poslao dobar glas u cijeli region.

Pored toga, ovo pozorište je i dalje samofinansirajuće i, za razliku od Desanke Maksimović u Beogradu, ima status podstanara. Oni koji nisu bili u prvim redovima na "Zapletu", stoga, tamo i ne treba da budu. Kao ljudi mogu da sjednu u bilo koji red, a kao funkcioneri treba da sjede tamo gdje će odlučiti da prostorije pozorišta pripadnu onima koji to zaslužuju jer GP "Jazavac" s razlogom pozor ište.

Najčitanije