Sjećate li se velike finansijske krize u SAD 2008. godine? Iako je danas jasno kao dan o kolikoj se kriminalnoj prevari radilo, nikad, ali nikad nijedan od arhitekata ove Ponzijeve šeme nije krivično odgovarao. Niti će.
Kakve ovo ima veze sa BiH i sa našom borbom protiv korupcije? Pa, ima.
Kad se desi kriminalna prevara sistemskih razmjera nebitno je je li ona u Americi, Njemačkoj, BiH ili Etiopiji, pravosudni sistem nije u stanju da je krivično i pravosudno obradi. Pravna država je kao banka - banke funkcionišu tako što štediše nikad istovremeno ne podižu svoj novac. Kada bi svi po novac došli odjednom, banka bi propala.
Pravna država funkcioniše na sličan način - kad bi većina političkih stranaka, direktora javnih preduzeća i čelnika državnih institucija i agencija istovremeno kršila zakon, cijela država bi neumitno propala.
U Americi je 2008. godine zakazao jedan dio ukupnog sistema. A čak i to je bilo dovoljno da se sistem "uguši" i da ne dođe do procesuiranja odgovornih. Nema tu nikakve teorije zavjere. Sistem čine ljudi. Kad se ljudi suoče sa ogromnim izazovom, ne mogu ga riješiti. U Americi ili Njemačkoj. Ili BiH.
U Americi je jednom zakazao jedan djelić sistema. U BiH već 20 godina zakazuje kompletan sistem. Ni najboljom voljom, najefikasnijim institucijama, ni najpoštenijim pravosuđem ni teorijski nije moguće zaštititi pravnu državu, zato što je svi istovremeno "buše".
U takvoj situaciji u BiH dešava se ono što se dešava - svako malo uhapsi se selektivno jedan visoki funkcioner. Danas je to Fahrudin Radončić, juče su to bili Mladen Ivanić ili Dragan Čović. A sutra će biti neko treći. Neko negdje sa debelim vezama s ovim ili onim centrom moći odluči da uhapsi ovog ili onog. Nekad zbog prikupljanja političkih poena, nekad radi pritiska javnosti, nekad zbog uklanjanja političkih rivala.
Žao mi je ako ću razočarati entuzijaste koji misle da je konačno profunkcionisala pravna država. Jer nije. Ista je ovo pravosudna trulež. Nema ovdje volje za obračun s kriminalom i korupcijom zato što u institucijama sjede ljudi koji jedino žele da sve ostane onako kako je bilo. I ma šta ko rekao ili mislio, Radončić nije ni bolji ni gori od onih koji mu se sad smijulje s druge strane zatvorske rešetke.
Narod je samo dobio jednu kosku za glodanje da ne vidi da je trulež oko nas poprimila kancerogena svojstva. BiH ima šansu, ali neko ovaj narod treba probuditi iz anestezije. Samo, kome bi to stvarno bilo u interesu?