Nezavisni stav

Himna

Rubina Čengić

Sedamnaest godina nakon proglašenja nezavisnosti BiH je na korak od vlastite himne. Melodija je napisana prije desetak godina, a predloženi stihovi nastali su kombinovanjem dva teksta koje je komisija od 11 političara i javnih uglednika nedavno izabrala među 339 radova pristiglih na konkurs.

Istini za volju, nikakvog spektakla u ovom tekstu nema. Komentari su brojni: zašto se spominje posebno Bosna, a posebno Hercegovina, zašto nema naziva entiteta, što u tekstu nema piramida, dobro smo prošli, moglo je i gore, ovo je za sprovod državi koje više nema; što se ne spominju i Srbi i Hrvati i Bošnjaci, što se ne spominju Podrinje i Posavina ako se spominje Krajina...

No, u jednoj internet anketi, od 1.000 glasača 33 posto ih misli da je tekst odličan, a 26 posto da je loš. Ovakav raspored glasova govori da pjesma "nit' smrdi, nit' miriše", a u bh. uslovima je to jako dobro.

Šta je zapravo himna? Prema Wikipediji, to je hvalospjev ili pjesma koja se pjeva ili svira u svečanim i zvaničnim prilikama. Obično je to rodoljubna pjesma koja veliča istoriju, tradiciju i napore naroda koji je pjeva. Može biti službeno priznata kao državna himna ili u narodu prihvaćena kao svečana pjesma.

Nakon prvih pjevanja jasno je da s ovom pjesmom ne dolaze žmarci ili srsi, nema širine, euforije, drhtanja srca, ponosa, snage koja visoko podiže čelo. U tom kontekstu više je himnom navijačka pjesma "Haj'mo, Bosno, Bosno, Bosno, haj'mo Hercegovino".

Hajde da vidimo kako će glasati zastupnici u parlamentu BiH i da vidimo kakvu će nam poruku poslati nakon posljednjeg stiha koji kaže da "u budućnost idemo zajedno". Ako ovdje postignemo kompromis - možemo i drugdje!

Najčitanije