Nezavisni stav

Humanost

Sanja Čakarević

Teška saobraćajna nesreća u Kotorskom pokazala je skepticima, ako ih ima, da humanost nije davno zaboravljena imenica.

Mještani Kotorskog, koji su se u velikom broju uputili na mjesto nesreće, nesebično su pomagali povrijeđenim hodočasnicima. Putnike su izvlačili iz autobusa, okrepljivali ih, a zatim pomagali u njihovom transportu do dobojske bolnice. Pružiti prvu pomoć tolikom broju ljudi nije mala stvar, pogotovo ako se ima u vidu da se saobraćajna nesreća dogodila nešto iza ponoći, kada je većina mještana spavala. Strah od onoga što će vidjeti na licu mjesta nije ih spriječila da žrtvuju svoj san i odmor zarad spasavanja života ljudi koje ne poznaju i koji dolaze iz susjedne zemlje. Ovim gestom stanovnici Kotorskog su pokazali da kada unesrećenima treba pružiti pomoć ništa drugo nije važno, a "nevjernim Tomama" su pokazali da mišljenje nekih o njihovoj negostoljubivosti nema osnova.

Svoj maksimum u zbrinjavanju putnika dali su i zaposleni u Službi hitne pomoći dobojskog Doma zdravlja, kao i ljekari i medicinsko osoblje Opšte bolnice "Sveti apostol Luka". Svi kapaciteti bolnice bili su u službi smještaja hodočasnika, koji su dobili pravovremeni zdravstveni tretman. Dobojski ljekari i ostali zdravstveni radnici time su svima stavili do znanja da nisu zaboravili davno naučenu Hipokratovu zakletvu. Ukazivanjem adekvatne pomoći putnicima koji su svakog časa stizali u bolnicu, "bijeli mantili" su dokazali da mogu parirati ne samo zdravstvenim ustanovama u kojima se sada liječe povrijeđeni hodočasnici, nego i mnogo opremljenijim medicinskim centrima!

Najčitanije