Bosna i Hercegovina je dobila novog ministra bezbjednosti BiH - Sadika Ahmetovića.
Na njegovo imenovanje se čekalo četiri mjeseca. Put dok on nije postao ministar obilježen je međustranačkim prepucavanjima, optužbama, kalkulacijama... Ali, teške riječi političari su oprostili jedni drugima i Ahmetović je postao prvi policajac u BiH.
Sada treba da uslijede i imenovanja direktora Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) i Regulatorne agencije za komunikacije (RAK). Stranka demokratske akcije (SDA), iz koje dolazi Ahmetović, stalno je potencirala da treba da se prvo imenuje ministar bezbjednosti, pa da onda uslijedi imenovanje čelnih ljudi UIO i RAK. Pošto je to ispoštovano, SDA sada ne bi trebalo da "postavlja nove uslove" ili da trči u OHR kako bi se tužila da eto nacionalni balans nije ispoštovan i da na čelnim mjestima sjedi više Srba ili Hrvata od Bošnjaka. SDA, koja za sebe tvrdi i da sve čini za građane i za BiH na njenom evroatlantskom putu, sada treba da to i bezuslovno dokaže.
Ponukani iskustvom u vezi sa imenovanjem Ahmetovića politički lideri treba da sjednu za pregovarački sto i bez velike pompe dogovore imena čelnih ljudi za pomenute institucije. Lideri moraju, što i sami vrlo često ističu, da pristanu na kompromis i da u startu razgovora ne krenu sa maksimalističkim zahtjevima, jer se bojim da ćemo opet na imenovanja čekati četiri mjeseca. A, to nam nije potrebno.