Iako je popunjavanje obrazaca o ličnoj imovini i imovini uže porodice za zaposlene u UIO BiH zakonska obaveza, to se u posljednjih pet godina desilo samo jednom.
Očigledno je da rukovodioci ove institucije, koji su trebali da zatraže ili narede popunjavanje tih obrazaca, nisu znali šta upisati na lični obrazac o imovinskom stanju, ili poslije pet godina rada u UIO nisu više vodili evidenciju o svojoj imovini, jer to za njih sada rade advokati, brokeri itd...
S obzirom na to da je sadašnji vršilac dužnosti direktora UIO Miro Džakula zatražio popunjavanje tih obrazaca, ostaje nam da čekamo rezultate koji nas sasvim sigurno neće iznenaditi.
S jedne strane, ukoliko se pokaže da niko od 2.400 zaposlenih nema "viška" imovine, pomislićemo da je to u ovoj zemlji normalno, jer ko je, zaboga, u posljednjih 15 godina odgovorao ili bio sankcionisan zbog tog "viška" imovine. U BiH je normalno da običan carinik vozi automobil vrijedan pedesetak hiljada KM, kupuje poslovne prostore, kuće, vikendice, a plata mu je teko nešto više od 1.000 KM. Ako ništa, samo zbog tog običnog carinika imovina svih zaposlenih u UIO treba da bude pod lupom. O njihovim šefovima da i ne govorimo.
S druge strane, ukoliko se pokaže da pojedinci imaju više nego što mogu legalno zaraditi, reći ćemo da je i to normalno, jer godinama unazad i ptice cvrkuću o navodnom kriminalu u UIO.
Sve u svemu, ostaje nam da vidimo kako će se to završiti, ali pod uslovom da Agencija za zaštitu ličnih podataka BiH ne izađe u javnost i kaže da je to narušavanje privatnosti jer, zaboga, šta nekoga zaboli briga šta ko ima od imovine.