Valentin Incko, visoki predstavnik u BiH, po svemu sudeći kreće stopama svojih prethodnika.
Incko u obraćanjima, zavisno da li je u svjetskoj prijestolnici ili bh. gradu, različito kritikuje vlasti u BiH. Kada daje izjavu u BiH visoki predstavnik nikada nije direktno prozvao imenom i prezimenom političara, entitet ili nivo vlasti koji usporavaju BiH ka Evropskoj uniji.
Zato to uradi u svjetskim centrima moći. Tamo izgleda dobije inspiraciju pa sve ono što misli o "nama" prenese stranim diplomatama. Kako, eto, mi smo država i narodi koji sve činimo da oslabimo državu u kojoj živimo, kako blokiramo reforme potrebne za ulazak u EU...
Nije sporna kritika nego mjesto gdje se ona izrekne. Poštenije je to što misliš reći "krivcu" u oči. Ne treba se kriti iza Savjeta bezbjednosti UN-a ili Savjeta za implementaciju mira. Oni su dali zeleno svjetlo da "svakom neposlušnom u BiH visoki predstavnik ima pravo održati bukvicu, pa ako treba i iskoristi bonska ovlaštenja i smijeni krivca".
Postavlja se pitanje ko je krivac? Da li su samo krivi domaći političari ili dio odgovornosti snosi i međunarodna zajednica koja stalno "nadzire rad bh. političara"? Odgovor je oboje.
Zato "oba krivca" moraju sjesti za sto i otvorenih karata igrati, ne za svoj vlastiti uspjeh i dalju karijeru, za građane BiH koji su, kako je i sam visoki predstavnik jednom prilikom rekao, talentovani i nadareni. Evropa ih više ne smije čekati, a ni oni Evropu.