Nezavisni stav

Instant Srebreničani

Dragan Sladojević

Sudeći prema broju novoprijavljenih stanovnika, Srebrenica je nekoliko sedmica prije minulih lokalnih izbora bila jedan od najpoželjnijih gradova za život u svijetu.

Nakon što su glasačke kutije zapečaćene i glasovi prebrojani, ljudi su shvatili da je život dosadan ako nije protkan problemima, te su počeli da pakuju kofere i da se iseljavaju.

Ako ovo nisu razlozi zbog kojih instant Srebreničani napuštaju ovaj grad, onda mora biti da su se ovdje prijavili samo kako bi podržali jednog od kandidata na lokalnim izborima.

Najvišu fotelju "osvojio" je Ćamil Duraković, ali kada bi se nastavio ovaj tempo iseljavanja njegovih sugrađana, on bi nakon nekog perioda bio načelnik jedino sebi.

Javna je tajna da mnogi ljudi godinama žive i rade u jednom, a mjesto prebivališta im je u drugom gradu.

Spomenuti "Srebreničani" nisu akteri ovakvih nelegalnih radnji. Oni su se u ovoj opštini prijavljivali samo zbog jednog dana, "slučajno" 7. oktobra, a danas ekspresno Srebrenici poručuju "zbogom" i "prave" stanovnike ovog gradića ostavljaju da se muče sa svakodnevicom.

Centralna izborna komisija BiH pred ovom pojavom ne bi smjela da zažmiri. Lokalni izbori nisu beznačajan događaj. S policijom bi trebalo "pročešljati" svaki primjer prijavljivanja/odjavljivanja u Srebrenici, te kazniti sve oblike mahinacija.

Najčitanije