Federacija BiH nema novca i mora smanjiti troškove.
Vlada FBiH krenula je od neratnih invalida: osoba rođenih s onesposobljenošću, invalida rada, osoba s mentalnom retardacijom. Izbacivanjem iz zakona svih neratnih invalida, čija je invalidnost manja od 90 posto, između 100.000 i 690.000 ljudi ostaće bez naknada koje su simboličan, ali siguran prihod.
S obzirom na to da je zakon u Parlament FBiH ušao na mala vrata, preko noći i bez najava, kako prolaze dani od sjednice Doma naroda koji ga je usvojio, invalidi su sve užasnutiji, jer shvataju šta se dogodilo.
Nekome možda nije stalo, jer "invalidi su osobe koje se teško kreću, sporo misle, ne izgledaju lijepo, nisu ni za šta", ali svako može postati invalid! Sa druge strane, nekome sa sigurnom platom izgleda nestvarno da 40 ili 50 KM znači mnogo, ali taj iznos zaista može biti pravo bogatstvo.
Istina je i da oko 500 miliona KM, koliko bi trebalo za naknade za sve evidentirane invalide, nije malo para, pogotovo u FBiH u kojoj nema posla i sreće ni za zdrave. Procjene su da u svijetu živi oko 580 miliona invalida i ni u jednoj zemlji njihovo zbrinjavanje nije jednostavno, ali postoje različiti modeli zbrinjavanja. Može se govoriti da su programi zapošljavanja invalida u skladu s njihovim sposobnostima neprovodivi, jer ovdje nema posla ni za zdrave.
Možda bi mogao pomoći Evropski socijalni fond ili neka druga međunarodna institucija. No, prvo valja kriterije uskladiti sa svijetom, preduprijediti invalidnost i spriječiti zloupotrebe prava, a to opet treba da uradi Vlada FBiH. I eto ušteda!