Usvajanje Zakona o osnovama socijalne zaštite FBiH, kojim pravo na naknadu gubi između 40.000 i 100.000 neratnih invalida, s pravom je izazvalo ogorčenje pripadnika ove populacije.
Ogorčenje su pokazali upadom u salu u kojoj su parlamentarci izglasali ovaj zakon, jer im ništa drugo nije preostalo. Svi mirni pokušaji da upozore na nepravdu nisu urodili plodom. Dobili su nožem u leđa od slatkorječivih parlamentaraca i ministara u Vladi FBiH i svu svoju muku mogli su iskazati jedino očajničkim povicima "Ubijte nas jer smo krivi što nismo onesposobljeni 90 odsto".
Premijer FBiH Nedžad Branković i ministar rada i socijalne politike Perica Jelečević nakon upada su izašli na druga vrata, tako da im invalidi kao najodgovornijima nisu uspjeli reći sve što su htjeli, a htjeli su mnogo toga. Na svom mjestu jedan od rijetkih ostao je ministar finansija Vjekoslav Bevanda, koji je i prošle godine upozoravao da Vlada u pravo uvodi desetine hiljada ljudi, a novca nema. Sada se to pravo osporava.
Da stvar bude gora, obrazloženje Vlade je da želi pomoći onima kojima je to potrebno kao da pomoć nije potrebna i invalidima s onesposobljenjem od 80 odsto i onima koji su postali invalidi nakon 27. godine života. Ako Vlada želi zaustaviti zloupotrebe i dupla davanja, onda treba da poradi na tome, a ne na smanjenju broja korisnika naknada jer se i za dijagnozu 90-odstotne invalidnosti može platiti kao i za onu nižu.
A parlamentarci? Priznali su da je zakon preradikalan i da je njime učinjena nepravda neratnim invalidima. Pa ipak su ga izglasali. Licemjerju nikada kraja.