Ni nakon petnaest i više godina ne nazire se rješenje problema izbjeglica iz Hrvatske kojih u RS, prema posljednjim podacima, ima 9.008. Zapravo, tu se ni o kakvim rješenjima još ni govoriti ne može jer su sve prilike da su tokom godina, umjesto postepenog rješavanja, problemi samo umnogostručeni.
Ništa, dakle, izbjeglicama iz Hrvatske nije išlo na ruku, a kad će krenuti - ne zna se. "Mapa puta", koja je trebalo da riješi te probleme i koju su trebalo da potpišu Srbija, Crna Gora, Hrvatska i BiH, nikad nije potpisana jer Hrvatska u taj dokument neće da uvrsti pitanja rješavanja stanarskih prava Srba izbjeglih iz Hrvatske. Sve su prilike da Hrvatska, evo, može i u članstvo NATO-a, a možda i u EU, a da ne riješi taj problem, kao ni one iz oblasti imovinskog i radnog prava. Osim toga, svi su izgledi da će veliki broj izbjeglih iz Hrvatske uskoro izgubiti i status izbjeglice jer su državljani BiH. Njihov status i dalja sudbina određuju se u nadležnim ministarstvima Savjeta ministara BiH. Upućeni tvrde da će to, opet, ići jako sporo jer probleme srpskih izbjeglica političari iz druga dva konstitutivna naroda uopšte ne smatraju svojim. Za sada postoje samo obećanja. Safet Halilović, ministar za ljudska prava i izbjeglice BiH, obećao je sve, od razgovora s predstavnicima udruženja izbjeglih iz Hrvatske, do sredstava i konačnog rješavanja njihovih problema. Ako je za utjehu, posljednjih mjeseci u Srpskoj bar su, nakon donošenja Zakona o dopunama Zakona o izvršnom postupku RS, obustavljene deložacije Srba izbjeglih iz Hrvatske.