Predizborna kampanja za opšte izbore u oktobru, vjerovatno isto toliko nezanimljiva kao i ona prije četiri godine, je pred vratima.
Ponovo će se izmučenim biračima, barem na mjesec dana, činiti da su pred vratima raja. U tom periodu će ih rijeke političkih aktivista, metodom "od vrata do vrata", pokušati uvjeravati da su u stvari bogatiji, sretniji, zadovoljniji i ispunjeniji nego što su to i mislili.
Ali, ako odemo korak dalje shvatićemo, u stvari, da su predizborne kampanje svuda jednako (ne)zanimljive i predvidive. I svi političari, i oni u Americi i Njemačkoj i Australiji ili Belgiji, kao i naši ovdje, svejedno, računaju na kratko pamćenje birača.
Demokratija je vjerovatno najsavršeniji oblik vladavine koju je ljudska civilizacija ikad iznjedrila. Ali da bi demokratija funkcionisala, stanovništvo mora da se oslobodi bolesti opšte amnezije. I, naravno, isto toliko važno, apatije. Stavovi građana poput "svi su oni isti", "za koga god glasam, ništa se neće promijeniti", "bili su i ovi i oni, a meni je isto", ne samo da su opasni i štetni, nego i obesmišljavaju demokratiju.
Demokratija nije samo automatski popuniti glasački listić. Građani treba da dobro otvore oči i biraju ljude za koje znaju da mogu nešto napraviti i koji su to svojim radom i rezultatima dokazali.
Politika možda na neki način i jeste pomalo prozaična djelatnost. Ali njeni rezultati nisu - oni su vidljivi. Na narednim izborima, ako ste zadovoljni, izaberite ih ponovo. A ako niste, dajte šansu drugima.