BiH ima jedan resurs, pogodnost kojom se stvarno malo koja zemlja može pohvaliti - geografsku poziciju na tromeđi tri velike civilizacije i zahvaljujući tome tri naroda koja je ova "geoistorijska situacija" praktički iznjedrila. Svaki od tri naroda ima prisne i čvrste veze sa svakom od ove tri civilizacije, a da je u nas malo više pameti, od toga bismo svi mogli i te kako profitirati.
Evo, na primjer, bh. hrvatski biznismeni čine barem 80 odsto svih ekskluzivnih distributera zapadnih kompanija u BiH, stacioniranih uglavnom u regionu zapadne Hercegovine. To je resurs koji možemo iskoristiti, ne samo da uvozimo, nego da nešto i mi njima prodamo. Mogućnosti su tu. Bošnjaci bi preko svojih kontakata i veza sa bogatim zemljama muslimanskog svijeta mogli dati svoj doprinos boljitku svih u BiH. Turska i Indonezija su se već probile među 20 najjačih ekonomija na svijetu. Zašto to ne iskoristiti? RS je zahvaljujući svojom vezom sa Rusijom i Srbijom, ovih dana uradila istorijsku stvar. Potpisali smo Memorandum o izgradnji kraka gasovoda "Južni tok" kroz RS. Radi se o gasovodu koji će biti ekonomska žila kucavica između Rusije i EU i nezamjenjivi energetski resurs u godinama i decenijama pred nama. Od ovog gasovoda profitiraće cijela BiH, ako faktori odlučivanja u FBiH ovo iskoriste da se preko kraka kroz RS povežu i prirodni gas iskoriste za vlastiti ekonomski razvoj. Nije nikakva floskula da BiH ima potencijal da bude bogato i razvijeno društvo, kada bi ove pogodnosti pametno iskoristila. Jer istorija je pokazala da samo ona društva napreduju koja se povezuju sa drugima. Umjesto da stalno gledamo to po čemu se razlikujemo i šta nas dijeli, trebalo bi da sjednemo i da vidimo šta svako od nas može donijeti na zajedničku trpezu. Za pametne, globalizacija je šansa. Za učmale i zatvorene, rezervisano je mjesto na istorijskim deponijama.