Obustavom plate za januar i do daljeg poslanicima Skupštine Brčko distrikta zbog toga što "nisu radili svoj posao" i završili konstituisanje vlasti distrikta, supervizor Rafi Gregorijan me podsjetio na događaj od prije 30 godina.
Naime, tada sam bio vojnik JNA. Dežurni oficir je pred ponoć digao iz kreveta cijeli bataljon i naredio: "Svi na pistu s čizmama u rukama!" Izašli smo (uz komentare kroz zube jer se tada za riječ moglo ozbiljno nagrabusiti!) da bismo saznali razlog: jedna prljava čizma u hodniku paviljona! Ispostavilo se da smo svi u rukama imali čiste čizme, a da nam je prljavu neko podvalio!
Kolektivno kažnjavanje je, mislio sam, dio "nedemokratske komunističke prošlosti". Međutim, gospodin supervizor je i mene i brčansku javnost uvjerio da i "demokratija novog svjetskog poretka" njeguje neka komunistička nasljeđa.
Mog dežurnog oficira danas ne mogu osuđivati jer nije znao da je čizma vojnička podvala. A odluku gospodina Gregorijana da kazni oduzimanjem plata sve - i radnike i neradnike - zaista zvuči paradoksalno jer je on, nema sumnje, znao i zna ko je "vlasnik čizama" u slučaju "postrojavanja" brčanske vlasti, odnosno ko opstruiše rad Skupštine i dezavuiše volju većine legalno i legitimno izabranih predstavnika naroda kojima nije stalo do fotelja i maltretiranja i sebe i javnosti, odnosno birača koji su glasali ubijeđeni da stvarno biraju svoje predstavnike.
A davno naučena lekcija u ovoj zemlji je decenijama potvrđivana u praksi: tamo gdje su krivi svi - krivice nema, odgovornosti još manje.
Makar tako procijenio i saopštio i supervizor.