Mještani prijedorskih naselja Čejreci i Raškovac prošli petak organizovali su mirne proteste na pružnom prelazu nazvanom "trinaesta".
Prelaz se nalazi uz saobraćajno najfrekventniju dionicu magistralnog puta Prijedor - Novi Grad. Mještani godinama traže od odgovornih postavljanje rampe na, kako tvrde, neadekvatno obezbjeđenom i nesigurnom pružnom prelazu. "Trinaesta" najmanje dvije decenije sije smrt i predstavlja opasno mjesto za sve učesnike u saobraćaju. U tom periodu poginulo je 17 osoba, a više desetina njih je zbog sudaranja automobila sa vozovima teško povrijeđeno. Prelaz je u narodu prozvan "trinaesta" nakon što je na toj lokaciji poginula trinaesta žrtva.
Mještani naselja uz prugu su u nekoliko navrata potpisivali peticije i slali otvorena pisma na adrese ŽRS i prijedorske administacije, ali do postavljanja rampe nije došlo. Mirnog sna za njih nema dok broje nove žrtve u sudarima automobila, kamiona i vozova. Osim mirnih protesta kod "trinaeste" namjeravaju poduzeti i radikalnije mjere. Spremni su željeznim šipkama zakovati prugu kod "trinaeste" i postaviti barikade. Ogorčeni su jer nadležni godinama ne rješavaju njihov problem.
U "Željeznicama RS" tvrde da je sporni prelaz adekvatno obilježen propisnom signalizacijom. U prijedorskoj Saobraćajnoj sekciji ŽRS priznaju da je još prošle godine u saradnji sa lokalnom zajednicom donesena Odluka o potrebi dodatnog osiguranja "trinaeste" sa svjetlosno-zvučnom signalizacijom. Za taj poduhvat trebalo je da bude obezbijeđeno 300.000 maraka. Međutim, para u ŽRS tada nije bilo. Nema ih ni sad. Opština Prijedor spremna je da sa ŽRS učestvuje u implementaciji projekta dodatnog obezbjeđenja kobnog pružnog prelaza. Sredstva su spremni dati i mještani. Bolje im je kažu izdvojiti vlastiti novac nego brojati unesrećene.