Neće niko od nas, pa tako ni ja, reći nešto novo i senzacionalno tvrdnjom da je korupcije uvijek, oduvijek bilo u ovoj zemlji i na ovim prostorima.
Otkako znamo za sebe, uvijek smo mogli nešto, barem sitno, "ušićariti" kupovinom/prodajom naklonosti, informacije, utjecaja, čak i nečije sreće i raspoloženja.
Zapravo, korupcija je duboko ukorijenjena u našem društvu. Od malih nogu korupciji učimo čak i vlastitu djecu! Negirate, tvrdite da je laž?
Razmislite, da li ste ikada, bilo kada, svoje dijete "zamolili" da ne radi ovo ili učini ono, nudeći mu kao "nagradu" za to bombonu ili čokoladu?
Jeste li? Naravno da jeste. E to je korupcija.
Niko od nas na nju nije imun. Međutim, ovdje se postavlja jedno veliko ALI.
U demokratskim, liberalno razvijenim, otvorenim društvima, korupcija se sistemski kažnjava. U Bosni i Hercegovini korupcija je postala sistem.
Kada i ukoliko nekog zvaničnika na Zapadu uhvate u nečemu što i izdaleka upućuje na korpuciju, taj i takav momentalno podnosi ostavku na funkciju (sve funkcije) koju obnaša.
Kada u Bosni i Hercegovini političara uhvatite u korupciju, i k tome mu predočite dokaze (čak i pravosudne!), na vas će se sručiti sva stranačka srdžba, sav gnjev moćnika, koji će čitavu kampanju usmjeriti na pokušaj vaše diskreditacije i uvjeravanje javnosti da mu je slučaj montiran!
Mi smo, dakle, zaista društvo izgubljenih ljudi, država-slučaj, kojoj, bojim se, barem zadugo nema prijekog lijeka.
U Bosni i Hercegovini čak i institucije namjenski osnovane kao agencije koje će se baviti isključivo i samo tim stvarima (dakle, borbom protiv korupcije) ne mogu, ne znaju ili ne žele da obavljaju svoju misiju.
Primjer je Agencija za prevenciju i koordinaciju borbe protiv korupcije, dakle, institucija kojoj i sam naziv upućuje čime bi trebalo da se bavi.
No, šta reći, kako to zamisliti, šta pomisliti na informaciju da je ova agencija tokom 2016. riješila tek 18 posto predmeta korupcije koje je imala u radu?!
Stoga se, lično, osobno i personalno, uopće ne nadam bilo kakvom prilasku Evropskoj uniji čak i na razdaljinu od nekoliko godina do članstva. Moje duboko uvjerenje polazi od toga da je ovoj državi i društvu neophodna velika i duboka katarza, a put Brisela bismo mogli samo i jedino ako veliki odluče da nama i ovdašnjim tržištem (tržištima) namiruju neke svoje računice.