Bošnjaci su podnijeli apelaciju Ustavnom sudu BiH jer ni na jednoj od šest ključnih pozicija u RS nema Bošnjaka.
Pritom su u posljednjih nekoliko godina uradili barem tri krupne stvari za koje se s pravom može reći da su uzdrmale same temelje dejtonske strukture BiH. Prvo su nakon ranijih izbora konstituisali vlast u FBiH, u kojoj na šest ključnih pozicija ne samo da nije bilo nijednog Srbina, nego su tri pripale Bošnjacima. Onda su zloupotrebom Izbornog zakona izabrali dva člana Predsjedništva, Bakira Izetbegovića i Željka Komšića. Nakon toga su formirali vlast na nivou FBiH bez legitimnih predstavnika Hrvata, sa dvije partije od kojih jedna, NSRzB, i ne krije da nije hrvatska, a druga, HSP, je iz svojih kabineta i prostorija netom sklonila slike Ante Pavelića i ostalih ustaških zločinaca.
Odredba
Bošnjaci odredbu koju osporavaju u RS, u FBiH sistemski krše godinama
Podsjećanja radi, u ustavima FBiH i RS stoji da na šest pozicija ne smije biti više od dva pripadnika jednog naroda, ali ne kaže ništa ako na tim pozicijama nema nijednog pripadnika naroda. Ustavni sud RS je zato presudio da u slučaju RS nema kršenja Ustava i potvrdio Vladu Aleksandra Džombića, čije su imenovanje u stvari Bošnjaci osporili. Bošnjacima je nuđeno da predsjednik Vijeća naroda RS bude Bošnjak, ali oni su to odbili jer su željeli diktirati iz koje partije on dolazi... Naravno, niko od Bošnjaka nije našao za shodno da se makar počeše po glavi zbog toga što odredbu koju osporavaju u RS, u FBiH sistemski krše godinama. Ako išta sruši BiH, onda je to licemjerstvo nekih lidera bošnjačkog naroda, koji na mala vrata zagovaraju centralizaciju jer znaju da će u takvoj konstalaciji matematika uvijek biti na njihovoj strani. Ako ćemo na taj način graditi BiH, onda će se ta građevina vrlo brzo srušiti na glave.