Božo Ljubić, ministar veza i saobraćaja BiH, prekršio je ustave BiH i RS, prilikom izrade Nacrta zakona o javnim putevima BiH, koji je uputi Savjetu ministara. On je, između ostalog, u tom nacrtu zakona prenio ovlaštenja sa entitetskog na nivo BiH, a predvidio je i osnivanje direkcije za puteve koja bi preuzela nedležnosti i prihode Javnog preduzeća "Putevi RS".
Svaki ministar i njegov tim mogu da predlažu nacrte, izmjene i dopune ili čak i nove zakone. Međutim, sve varijante moraju da budu u skladu s Ustavom i da sve strane koje se spominju u tekstu budu saglasne. Ministar Ljubić u izradi nacrta nije kontaktirao nikoga od vlasti iz RS. Nije čak ni formirao radnu grupu koja bi izradila nacrt zakona. Ministrovo ignorisanje ide do te mjere da on nije konsultovao ni svoje pomoćnike, koji su, uzgred rečeno, iz reda druga dva naroda. Ljubić je prekršio sve norme i procedure koje se rade prilikom izrade nekog zakona.
Ali, najgore je to što je prekršio najveću svetinju bilo koje demokratske zemlje - Ustav. I zato neće odgovarati. U najgorem slučaju, nacrt će biti povučen iz procedure. Međutim, njegov šef, predsjedavajući Savjeta ministara BiH, Nikola Špirić morao bi da mu da žuti karton i da za narednu grešku dobije i crveni.
Ljubić, koji je i lider jedne političke stranke koja će učestvovati u predstojećim razgovorima o ustavnim promjenema, trebalo bi da zna da bez dogovora i kompromisa u BiH nema napretka ni za koga pa ni njega samog.