Nezavisni stav

Luda kuća i kolo naokolo

Goran Karać

Dobili smo novu fudbalsku vladu predvođenu legendom kakva je Ivica Osim i sada će nam sve krenuti kako treba. Hoće li? Ma hoće, malo sutra. A zašto?

E zato što smo se opet vratili na početak.

Vratite se malo u prošlost i prisjetite posljednje sjednice Skupštine N/FS BiH, na kojoj je odbačen novi statut (kojim se ukida tročlano predsjedništvo) i zbog čega su uslijedili suspenzija i prinudna uprava.

Sada će umjesto "tri kralja" bh. fudbal voditi ljudi iz fudbala i koji vole fudbal, ali slaba je vajda od toga jer će opet zapeti tamo gdje je posljednji put zapelo - kod Skupštine. FIFA i UEFA ne mogu da natjeraju Skupštinu da prihvati statut, ne mogu ni da je raspuste. To može samo Skupština, ali kako su složni ni to sve i da hoće ne bi mogli izglasati jer sigurno ni tad ne bi imali većinu. Šta vrijede Osim, Kajtaz, Bajević, Hadžibegić... kad će Skupština opet glasati onako kako je 29. marta. Ili možda neće? Ma, ko će ga više znati. Ovdje se više niko ne snalazi. Luda kuća.

Supenzija N/FS BiH značila je da i Iljo Dominković (jedan od "tri kralja") ostaje bez posla i da se prekida svaki kontakt s njim, ali zaboravili su da je on predsjednik FS FBiH, pa će morati opet s njim da razgovaraju. Novi ljudi koji bi ovu olupinu zvanu N/FS BiH trebalo da izvedu na pravi put prepuni su optimizma i sa dosta poleta najavljuju da im predstoji žestoka borba, ali da će izaći kao pobjednici. Za pohvalu, nema šta, ali bojim se da će se vrlo brzo uvjeriti u kakav tamni vilajet su upali. Da nije tužno bilo bi smiješno, ali to je naša realnost, sami smo je kreirali. Rekoše da je fudbal najvažnija sporedna stvar na svijetu. I jeste, ako ste, recimo, Englez, Španac, Nijemac ili Italijan, ali ako ste iz BiH onda je to politika. Da postoji mundijal u zapetljavanju stvari do besmisla, mislim da bi nam kvalifikacije bile mačji kašalj.

Najčitanije