Nezavisni stav

Matiranje protivnika

Sanja Čakarević

Poreska kontrola poslovanja grada Doboj dobro je došla suprotstavljenim političkim taborima, SDS-u i SNSD-u, da se medijski "prepucavaju" u predvečerje predizborne kampanje za oktobarske izbore.

Koliko tačno grad duguje za poreze niko u ovim partijama konkretno nije pomenuo, a ta se informacija zvanično mogla dobiti samo u Poreskoj upravi RS. Dok su u SDS-u tvrdili da su "kažnjeni sa 850.000 KM", u SNSD-u su odgovarali da nije riječ o kazni nego o obavezama koje grad mora da izmiri.

Sve se na kraju svelo na politiku. Zbog čega lokalna zajednica nije izmirila obaveze za poreze i zašto je tek sada kontrolisano poslovanje u 2009. i još tri godine kasnije niko se nije "usudio" da obrazloži.

U Administrativnoj službi grada su naveli kako je kontrola "politički motivisana" i da su to znali još u oktobru prošle godine. Ako su zaista znali, logično bi bilo da su tada sazvali konferenciju za novinare i tu informaciju podijelili sa javnošću i na taj način spriječili ono što im se, kako tvrde, spremalo.

Ovako to zvuči neozbiljno, jer je rečeno pet mjeseci pred opšte izbore, kada se očekuje da svaki potez pozicije (odnosno institucija na čijem su čelu kadrovi SNSD-a) opozicija (u ovom slučaju dobojski SDS) dočeka "na nož" i okarakteriše kao politički atak na njih i ustanove i preduzeća na čijem su čelu njihovi kadrovi.           

Izborna kampanja je odavno već počela, to više ne kriju ni u SDS-u, a ni u SNSD-u ne biraju sredstva ni način da pažnju javnosti skrenu na sebe i time dobiju ono malo prostora u medijima. Jedino što niko više ne vodi računa o tačnosti i istinitosti informacija koje iznose.

Važno je samo da se protivnik "matira", bar nakratko. Povoda za "obračun" neće sigurno manjkati ni u mjesecima koji dolaze, pogotovo u Doboju, gdje se skoro na svakoj sjednici Skupštine grada i mimo nje desi po neki "transfer". A, ni krivične prijave, izgleda, neće biti strane političkim protivnicima.

 

 

 

 

 

 

Najčitanije