Nezavisni stav

Medijski satiričari

Dejan Šajinović

Federalna televizija emitovala je prilog s portala YouTube. Riječ je o insertu iz njemačkog filma "Untergang" o posljednjim danima života Adolfa Hiltera. Neimenovani bh. satiričar na YouTubeu iskoristio je jednu scenu kao "podložak" za stanje u centrali SNSD-a nakon lokalnih izbora u Bileći.

Nije sporno da bilo ko ima pravo na slobodu govora, bez obzira na to što je pomalo kukavički sakrivati se iza anonimnosti Interneta u plasiranju ovakvih poruka. BiH poštuje slobodu izražavanja i niko nema pravo bilo kome da osporava njegovu slobodu, pa ni tom anonimnom satiričaru sa portala YouTube bez obzira na to šta ja mislim o tome. Isto tako, niko ne smije bilo kom novinaru da osporava da slobodno iznosi svoje stavove i mišljenja, ali nedopustivo je i skandalozno da novac koji dajemo za pretplatu javnom mediju neko koristi na tako neukusan način. Ko to ima pravo da tuđim novcem na servisu koji pripada svim građanima ovako vrijeđa bilo čija osjećanja? Iskoristili su nečiji anonimni rad, "ogradili" se od njega i stali iza očigledno moćnog "velikog brata" da ih zaštiti, kojem, po svemu sudeći, niko ne može ništa.

Je li normalno da Regulatorna agencija za komunikacije dan nakon objavljivanja prilog osudi, a onda, nakon završetka istrage, kaže da kodeks nije prekršen i ponaša se kao da se ništa nije desilo?

Bez obzira na to kakva je namjera bila urednika FTV-a i njihovih zaštitnika koji su spriječili RAK da kazni tu televiziju, postignut je samo jedan cilj - nakon prikazivanja tog priloga BiH je još podjeljenija, još razdvojenija, a ljudi u BiH su za još koji dodatni milimetar udaljeniji jedni od drugih. Ako ste to željeli, uspjeli ste, ali ne očekujte aplauz.

Najčitanije