Metalski i radnici u drugim granama industrije u FBiH više nemaju strpljenja da čekaju bolje dane i pravnu državu koja nastupa u ponedjeljak. Nemaju posla, nemaju uvezan staž, plate su im male, a država nema razumijevanja za njihove probleme ili znanja da ih riješi.
Metalci su, pritisnuti problemima koji bi pod uticajem recesije mogli biti samo još veći, zatražili vanrednu tematsku sjednicu Parlamenta FBiH o mjerama za jačanja industrije i krajnje konkretne mjere: uvezivanje staža, smanjenje nameta na privredu, smanjenje cijena energenata, diferenciranu stopu PDV-a, štednju u javnoj potrošnji i pokretanje javnih radova da bi se angažovali proizvodni kapaciteti.
Dobili su raspravu o tome da li FBiH treba kantone, da li je HVO spasio Bošnjake, da li FBiH treba ili ne treba dvije elektroprivrede, da li neko hoće da ukrade energetske projekte... Dobili su i jadikovke: od premijera da ne može sam i da nema kapaciteta i para, da dvije godine pregovara sa vlasnikom parcele od 100 kvadrata na trasi autoputa, a od resornog ministra da parlament muči Vladu jer nit' joj vjeruje, nit' je smjenjuje. Rasprava se dotakla i toga ko je kada bio u vlasti, ko je šta prodao, te ko voli i ko mrzi BiH... O konačnim mjerama će kasnije!
Metalcima je dogorjelo: teško rade za platu manju od 500 KM i "hrane" više od 40.000 ljudi u administraciji koji imaju naknadu za topli obrok skoro kao plata metalca i automobile ne jeftinije od 50.000 KM. Najavljuju da će na ulicu, ali Zakon o štrajku je "zaglavio" u parlamentu pa bi zbog njegovih nedorečenosti mogli biti i kažnjeni. Odavno sit gladnom ne vjeruje, ali ovdje sit gladnog i ne sluša.