Političke partije, institucije međunarodne zajednice, nevladin sektor, građani i svi dobronamjerni Mostarci zdušno su osudili akt miniranja spomenika Armiji RBiH u strogom centru Mostara. Kome je i zbog čega ovo trebalo, prvo je pitanje koje se nameće analiziramo li moguće motive ovog suludog čina, koji je dodatno zakomplicirao varljivu političku situaciju i nanovo uzrburkao međunacionalne tenzije u gradu na Neretvi.
Zašto bi neko od Mostara konstantno pravio "grad - slučaj", kome odgovara novo dizanje tenzija i ima li miniranje spomenika političku pozadinu ili je to, pak, čin labilnog i isfrustriranog pojedinca, koji je nezadovoljstvo općim stanjem u gradu i državi pokušao ispoljiti na najradikalniji mogući način, sve su to pitanja na koja će odgovor dati ozbiljna policijska istraga.
Nadležni tužilac i šefovi policije obećavaju otkrivanje počinoca ili više njih, bazirajući svoj optimizam na početnim dokazima prikupljenim uz pomoć kamera koje pokrivaju mjesto eksplozije. Ovaj čin u startu nije okarakteriziran kao teroristički akt, što je, s obzirom na neka ranija iskustva, zasad mudra kvalifikacija, koja u eter nije puštena tek tako. Nema nikakve dvojbe da su sve policijske i sigurnosne strukture u FBiH, uključujući i samog ministra sigurnosti BiH, svjesne da u ovom trenutku i poneka teška kvalifikacija i izrečena riječ može biti kontraproduktivna. Valja spriječiti međunacionalno paljenje fitilja koji bi prije same "detonacije", bez obzira na ishod same istrage, bilo teško ugasiti.
Stoga je iznimno bitno preduprijediti svaku političku ili etničku manipulaciju ovim slučajem, kao što je nužno da svi mi, a pogotovo Mostarci, kraj istrage sačekamo hladnih glava i punog povjerenja u agencije za provođenje zakona.