Ipak se kreće. Problematika reforme policije BiH pokrenuta je s mrtve točke. Potpisivanje Deklaracije o principima provođenja reforme policije jasan je znak kako lideri šest vladajućih stranaka ipak žele probati odvesti našu zemlju u Europsku uniju (druga je stvar što se apsolutno ne slažu oko puta kojim u EU trebamo ići). U ovom trenutku, potpisana deklaracija je objektivni maksimum oko kojeg se lideri šest stranaka mogu složiti.
Na prvi pogled može se učiniti kako ona ništa ne rješava, nego predstavlja samo pokušaj dobijanja na vremenu. No, u deklaraciji je sadržana jedna vrlo bitna odrednica. Naime, precizirano je kako će se `struktura jedinstvenih policijskih snaga BiH temeljiti na relevantnim odredbama budućeg Ustava BiH`.
Dakle, prema potpisanom dokumentu, a i izjavama nekih sudionika mostarskog sastanka, kompletna reforma policije će biti provedena nakon ustavnih promjena, što je i logično. Hoće li se to učiniti logičnim i Briselu, saznat ćemo vrlo brzo. Koliko će vremena trebati za promjene Ustava - u ovom trenutku nitko ne zna...
Međutim, ukoliko politički lideri, ipak, uspiju dogovoriti novu ustavnu i teritorijalno-administrativnu strukturu zemlje, time će istovremeno riješiti i pitanje spornih policijskih oblasti. U suprotnom, ni od policijske reforme neće biti ništa. Nedjeljno potpisivanje `mostarske deklaracije` dobar je prvi korak ka konačnoj reformi policije. Za očekivati je kako će i međunarodna zajednica prepoznati dobru volju vladajuće šestorke.