Zajednička sjednica vlada RS i Srbije, koja je održana u Banjaluci, još jednom je pokazala da su Srbi s obje strane Drine naprosto upućeni jedni na druge i da (ne)prirodna granica koja je uspostavljena nije i ne smije biti prepreka za saradnju.
Gradnja i obnova prekodrinskih mostova, potpisivanje Protokola o saradnji na projektu "Podrinje", te izgradnja hidroelektrana na Drini, neraskidive veze Srba s obje strane Drine još više će učvrstiti, a narod približiti.
"Ne znam da li iko na svetu ima da kaže ijednu reč protiv te regionalne saradnje", zapitao se u Banjaluci Ivica Dačić, predsjednik Vlade Srbije. Ima sigurno! Koliko već sutra, Dačić će dobiti neko protestno pismo tamo nekog političara iz FBiH, a u njemu će pisati ono što godinama ponavljaju, a to je kako RS nije nadležna za prekogranične projekte.
Eh, da je pameti, u stvari volje, pa da svi u regionu naizmjenično održavaju zajedničke sjednice vlada, barem oni koji se bez problema razumiju u jeziku i pismu, a to su Hrvatska, Srbija, Crna Gora, Republika Srpska, FBiH i BiH.
Siguran sam da bi svima bilo bolje, ako ništa, barem bi se stišala nacionalna retorika i prednost bi bila data nečemu od čega se živi. Ekonomiji, izgradnji i privredi, a zatvoreni u nacionalne torove i osporavanjem onog drugog ništa nećemo postići i umjesto prekograničnih mostova dizaćemo zidove.
Bilo kako bilo, Srbija i RS još jednom su pokazale da saradnja ne smije i ne može da zavisi od dnevnopolitičkih nesuglasica.