Nezavisni stav

Naše bebe

Nikolina Dušavić

Porazna činjenica da se zadnjih šest godina u Republici Srpskoj više umire nego rađa konačno je, bar na jedan dan, izbila u prvi plan. Međutim, sudeći po obećanjima, sa "Konferencijom beba", koja je održana u nekoliko gradova RS, ne bi trebala da se završi i borba protiv bijele kuge.

Prvi korak učinilo je Ministarstvo za porodicu, omladinu i sport RS koje je izdvojilo 9.000 KM, kako bi darovalo bebe rođene na Vidovdan. Na 37 sretnih beba koje su rođene na ovaj dan u RS biće ravnomjerno raspoređeno i oko 39.000 KM prikupljenih pozivima na broj 1469.

Ovo ministarstvo je već preduzelo nekoliko značajnih podsticajnih mjera, kao što su povoljni krediti za mlade. Ali, šta sa onima koji nisu u mogućnosti niti kredit da dignu. `Ne radimo ni muž ni ja`, bila je česta izjava majki koje su djecu dovele na `Konferenciju beba`. Međutim, upravo su one dovele po najmanje četvoro djece. To je već onaj poznati paradoks kod nas - bogati uglavnom imaju jedno, maksimalno dvoje djece, dok siromašni, kao što je prethodno navedeno, po četvoro najmanje. Pitam se, za koga li ovi prvi rade i za šta li štekaju novac?!

Demografska slika nas opominje da bi se hitno trebale intenzivirati mjere populacione politike. Jednokratne pomoći za treće i četvrto dijete nisu dovoljne.

Najčitanije