Mladići s dugim bradama i žene pokrivenih glava u srijedu su uveče, usred Sarajeva, u ime zaštite vjere, pretukli ljude koji su došli da posjete izložbu koja je održavana u zatvorenom prostoru. Pretukli su i policajce koji su bili na radnom mjestu.
Istina je da je izložba održana pod firmom Queer festivala u organizaciji udruženja koje okuplja homoseksualce i lezbijke koji na ovim prostorima još nisu ni shvaćeni ni prihvaćeni. Istina je i da nijedna vjerska knjiga ne zagovara nasilje i mržnju prema bilo kome.
Tačno je i da su vjerski velikodostojnici danima upozoravali da takav "skup" nije dobrodošao, iako niko od organizatora ili učesnika festivala nije namjeravao ulaziti u bogomolje ili vrijeđati vjeru i vjernike. Istina je i da ministar za ljudska prava u Vladi ove sekularne države nijednog trenutka nije stao u odbranu ljudi koji samo pokušavaju uživati pravo na slobodu izražavanja i okupljanje.
Nakon ovih događaja na jednom internet portalu ostaće zapisan izraz straha da nakon homoseksualaca i lezbijki kao žrtve slijede svi drugi koje neka vjerska zajednica proglasi neprihvatljivim, prije svega mješoviti brakovi. A onda možda i neprihvatljivo odjeveni, pa oni s naočarama, potomo predebeli ili premršavi, nedovoljno bijeli ili previše crni...
Nedavno, opet usred Sarajeva, jednog su dječaka divljački napali i pretukli njegovi vršnjaci, a komšija je ocu nesretnog dječaka rekao da je "sam kriv što je oženio vlahinju". I ovo je valjda bilo radi zaštite vjere? Nažalost, ovako će biti sve dok djecu u školi više učimo da ne smiju oblačiti majicu bez rukava nego kako se gradi prijateljstvo.