Vlasti u BiH potpuno ignorišu probleme sa kojima se suočavaju prevoznici, poljoprivrednici, industrijalci i građani zbog divljanja cijena goriva, koje su ove sedmice dostigle nove rekordne vrijednosti.
Bh. zvaničnici, uljuljkani u klimatizovanim kancelarijama i limuzinama, pozabavljeni političkim gladijatorskim borbama i predstojećim lokalnim izborima, odbijaju i da razmotre mogućnost amortizovanja poskupljenja naftnih derivata kroz poresko rasterećenje maloprodajnih cijena. Kažu da budžeti ne bi mogli istrpjeti bilo kakvo smanjenje akciza ili putarina na gorivo u situaciji sve slabijeg dotoka javnih prihoda usljed ekonomske krize koja je pogodila privredu. U pravu su, zar ne? Pa ko će ako neće porezi i ostali nameti pokrivati budžetske rupe stvorene nabavkom novih službenih automobila, bahanalijama na službenim putovanjima, masnim naknadama članovima nebrojenih komisija za ustajanje iz kreveta i blejanje na sjedeljkama, gurmanskim ručkovima, privilegijama… Ko će još u vremenu "neophodnih" prepucavanja političkih lidera "šestorke plus", grčevite borbe za opstanak u ministarskim foteljama, slanja otrovnih parlamantarnih strelica prema zvaničnicima u okruženju, još sebi dopustiti takav komfor da se pozabavi i svakodnevnim problemima obične raje?!
Dok Hrvatska poljoprivrednicima odavno nudi jeftini plavi dizel, a nova Vlada Srbije najavljuje povrat akcize za autobuske prevoznike i taksiste, vlastodršci u BiH, po uhodanom običaju, ćute i odmahuju rukom. Opstajući godinama na vlasti po devizi "pljuj globalno, zanemari lokalno", nisu voljni za usvajanje bilo kakvih mjera niti su kreirali robne rezerve naftnih derivata za intervencije u slučaju poremećaja na svjetskom i domaćem tržištu.