Nezavisni stav

Nemoralne naknade

Borivoje Simić

Sa stanovišta zakona, odluka dioničara "BH Telecoma" o naknadama punomoćnicima državnog kapitala u visini prosječne plate u ovom preduzeću za svaku održanu sjednicu nije sporna, ali jeste moralno problematična.

Prije svega zato što je vrijeme recesije i što će upravo zbog ušteda na koje se obavezala Vlada FBiH sporazumom sa MMF-om ove naknade dopunama zakona vrlo brzo biti ukinute. Prema najavama, već na sjednici Parlamenta u septembru.

Međutim, toliko puta upotrijebljena deviza "ugrabi što možeš i koliko možeš" ponovo je bila na djelu i upozorenja malih dioničara da je riječ o nosensu otišla u vjetar pred moćnom rukom jednog čovjeka, predstavnika državnog kapitala, koja nosi 90% glasova.

Ova ruka izglasala je u posljednje vrijeme i mnoge druge problematične odluke, kao što je na primjer nedavno "pelješenje" dividende nauštrb investicija, ali i ustanovljenje Nadzornog odbora, koji su i Komisija za vrijednosne papire i Ombudsman FBiH označili nelegalnim. Doduše, ne i sud, ali zar je u redu da kompanija u državnom vlasništvu ignoriše stav glavnog regulatora tržišta kapitala i institucije koja štiti osnovna prava?

Atmosfera na sjednici Skupštine dioničara u kojoj su pojedini radnici ove kompanije govorili o familijarnim odnosima u "BH Telecomu" i isfingiranim izborima samo je pokazatelj stanja u državnoj "zlatnoj koki" koja bilježi stagnaciju profita, ali u kojoj se uprkos krizi živi dobro, pa ni federalni pokrovitelji ne nalaze razloge da se odreknu privilegija. Pitanje je samo dokada ovako?

Najčitanije