Nezavisni stav

(Ne)podijeljeni sindikati

Sandra Gojković

Po definiciji, sindikat bi trebalo da bude organizacija koja će se, na sve moguće načine, boriti protiv kršenja radničkih prava, zalagati se da im ne bude uskraćeno ono što ih sleduje i stati iza svakog radnika kojem je nanesena nepravda. Dakle, sve po principu - zajedno smo jači.

Sindikati u BiH nisu zajedno. Čak ni oni entitetski. Podjele idu toliko duboko da ni oni u istoj branši nemaju pojma kome više da se okrenu.

Jer svi djeluju isto (ne)iskreno. E sad, tu su i drugarske, partijske, kolegijalne i kojekakve veze, koje tu i tamo presude kojem se sindikatu prikloniti i, naravno, tu je ona prisilna metoda: hoćeš-nećeš - moraš.

Jasno je što oni sindikati iz RS i FBiH ne mogu funkcionisati zajedno - zakoni nisu isti, životni standardi i slično. Ali, šta je s onim entitetskim?!

Ako je borba za radničko pravo isti motiv svima, ako su zakoni isti, zašto su sindikati duboko, korjenito i oštro podijeljeni? Odgovor koji se nameće običnom posmatraču ili ojađenom radniku je samo jedan - lični motiv je presudio. Početni entuzijazam je, vjerovatno, bio nošen željom da se pomogne radniku, ali u šta se to sve pretvorilo?

U unije, saveze, konfederacije, optužbe, blaćenja i osporavanja. I to sve pod krilaticom "borba za radničko pravo". I dok se svi laktaju da dokažu da su baš oni radničke Mesije, od široke lepeze sindikalnih vođa radnik jedva da se nazire. Zaboravljen...

Najčitanije