Nezavisni stav

Ničija zemlja

Almedin Šišić

Obradivim zemljištem površine pet hiljada kvadratnih kilometara sa bh. strane Une, kod pograničnog pojasa u blizini Kostajnice, s formalne strane od 1. jula "gazdovaće" Brisel. Da priča nije pomalo apsurdna i nadasve nesvakidašnja, da se "motike" ponovo ne lome po leđima bh. državljana, tako bismo mogli mirne duše reći da ćemo za dvadesetak i kusur dana spletom čudnih okolnosti i ničim izazvani djelićem svoje teritorije biti u Evropskoj uniji.

Međutim, stvarnost je potpuno drugačija, surovo realna za desetine, možda i stotine bh. Porodica, koje su još od Dejtona navikle na patrole hrvatske granične policije kao kakvi kriminalci. Svi se ovi ljudi suočavaju sa situacijom da neoznačena granica između Hrvatske i BiH, kod Kostajnice, prolazi posred njihovih imanja, nekima čak zalazi i pred kućna vrata! Odlazeći da obrađuju vlastitu zemlju - oni zalaze na teritoriju od 1. jula članice Evropske unije.

Kako to izgleda kad se komšije raznih nacionalnosti ne bave bistrenjem politike, već zbijenih redova u istoj muci, iščekujući kakve im nove nevolje donosi "ulazak" EU na njihova imanja, mogli smo se uvjeriti i na licu mjesta.

Ko je kriv - pitanje je jednostavno da jednostavnije ne može biti. Država BiH i oni koji je vode. Za informaciju šta će se desiti 1. jula bh. političarima nije bila potrebna ni vidovita Džemila, ni sve druge babe gatare. Sve je bilo poznato, tačno se znala procedura ulaska Hrvatske u EU, a oni godinama unazad i za probleme ovih porodica. Jer, pogranični spor s Hrvatskom ne traje od juče.

No, šta smo mogli očekivati od ljudi koji gotovo četiri godine ne mogu provesti odluku Evropskog suda za ljudska prava o eliminiranju diskriminatorskih odredaba iz izbora za Predsjedništvo i Dom naroda BiH, već jedni drugima sve to vrijeme prebrojavaju socio-nacio krvna zrnca.

Informacija da su obezbijeđena sredstva za propusnice koje će biti dijeljene ljudima iz pograničnog pojasa samo je mali, nemušti pokušaj saniranja štete. Šta im, zaboga, vrijedi i propusnica kada za svaku "posjetu" vlastitoj njivi moraju na granicu EU da se prijave. I to traktorom! Ključno pitanje je kada će politički, pravno, katastarski, njihova imanja biti vraćena pod okrilje države BiH?

Najčitanije