Nezavisni stav

Non EU

Nataša Krsman

Iz organizacionih i bezbjednosnih razloga nije moguće formular za vizu popuniti u zgradi Ambasade, odgovorili su nedavno iz švajcarske ambasade na pritužbe bh. građana koji pred tu zgradu dođu kako bi podnijeli zahtjev za vizu, platili ga i onda svoj novac potrošili u toj zemlji.

Kada krenu nekim poslom ili u posjetu rodbini prvo će doći na aerodrom, gdje će ih dočekati žuta traka i šalter na kome piše "non EU", pa će ih pretresati, zagledati i sumnjičavim pogledom ispratiti do sljedeće kontrole.

Ostali će putnici znatiželjno gledati u red ispred žute trake dok oni spokojno čekiraju svoje karte uz ljubazne osmijehe osoblja.

Možda žuta traka treba da bude na rukavu za ove "non EU" jer to su ti koji žive u zemljama gdje znaju kako im se zovu premijeri i predsjednici, znaju i kako im se djeca zovu, a poznaju im i šefove kabineta. Oni s druge strane trake to ne znaju niti ih zanima jer nepoznati premijeri su im obezbijedili da su s druge strane žute trake.

O svojim predsjednicima znaju samo da ih plaćaju iz svog džepa da rade ono što su obećali. Po istom principu rade i njihova diplomatsko-konzularna predstavništva, a na lokalno stanovništvo poznato kao "non EU" primjenjuju iste mjere kao i domaće vlasti. Stani ispred zgrade i čekaj. Plati, popuni formular i idi. Ako ti nešto nije jasno pitaj onog do tebe što stoji i čeka jer i lokalno osoblje ambasade već ima svoj "ofis", "lanč pauzu" i... ne razmiju te šta pitaš jer razmišljaju na engleskom. Već su na teritoriji EU.

Najčitanije