Nova 2013. godina biće teška, neizvjesna, surova i sa velikim socijalnim izazovima, a zadržavanje postojećeg stanja biće veliki uspjeh.
Ukratno ovo bi mogla biti poruka koju su nam poslale vladajuće strukture svih nivoa vlasti u BiH, tvrdeći da je za sve kriva svjetska ekonomska kriza i da samo društvenom solidarnošću možemo izaći kao pobjednici.
Ipak, ta društvena solidarnost u koju potajno vjeruju barem na ovim našim prostorima ne postoji. Prosto je nemoguće da se nezaposleni solidariše sa zaposlenim, gladan sa sitim i siromah sa bogatim, a već početkom "tamo nekog proljeća" moraće se tražiti novi recept ili metod da se ostane na istom.
To znači da ostanemo na 550.000 nezaposlenih, sa dubiozom budžeta i vanbudžetskih fondova, sa predinfarktnim stanjem zdravstvenog sistema, sa tek nekoliko miliona evra direktnih stranih investicija i sa porastom stope kriminala i korupcije.
Ako smo već dotakli dno, a jesmo, strukturalne, bolne, politički krajnje nepopularne reforme i borba protiv kriminala i korupcije jedini su put da u narednu 2014. godinu uđemo s optimističnijim porukama i ciljevima da stvari pomjeramo naprijed, a ne da zadržavamo postojeće stanje, koje ama baš nikome (osim pojedincima) ne odgovara.
Bilo kako bilo, poslije proslava, pijanki, želja i čestitki obično slijedi otrežnjenje i vraćanje u surovu realnost, koju će prije svih osjetiti budžetski korisnici, ali i privrednici i privatni poslodavci kojima u 2013. godini zvijezne baš i nisu naklonjene.