Činjenica da se Bosna i Hercegovina nalazi u samom vrhu liste zemalja po broju natprosječno obrazovanih i talentovanih ljudi koji napuštaju zemlju, jer u njoj nemaju perspektivu, totalno je porazna.
Sve to je još gore kada se pogleda lista deset vodećih zemalja u "odlivu mozgova", na kojoj se, uz Srbiju, nalazimo u "jakoj" konkurenciji sa zemljama poput Kirgistana, Svazilenda, Mauritanije, Burundija, Lesota, Gvajane i ostalih nerazvijenih zemalja.
Treba naglasiti da na ovoj listi nismo baš najgori, ako je to za neku utjehu - gori od nas je jedino Kirgistan, koji suvereno drži čelnu poziciju, ali ko zna, možda ga i prestignemo u doglednoj budućnosti.
Još je poraznija činjenica da niko, ama baš niko, ne pokušava da bilo kakvim mjerama i projektima zadrži ove pametne i talentovane ljude, koje razvijene zemlje svakako čekaju raširenih ruku, nudeći im odlične poslove i životnu egzistenciju dostojnu čovjeka.
Naše vlasti u BiH o tome i ne razmišljaju, a program pripravnika, koji su u RS sprovodili posljednjih godina i koji je mladim visokoobrazovanim građanima omogućavao bar da odrade pripravnički staž, ove godine je ukinut, tako da su ostali i bez te mogućnosti.
E moji zemljaci, ništa nas više ne treba čuditi, pa ni ova crna statistika Svjetskog ekonomskog foruma, koja nas upozorava da nam "mozgovi odoše", a da mi ne preduzimamo ništa.
Zato je poruka vlastodršcima da "uključe" svoje mozgove i počnu raditi na projektima zadržavanja talenata u BiH, jer ako ovako nastavimo, kroz nekoliko godina nam neće imati ko predavati na fakultetima, zato što nećemo imati kadra.