Nezavisni stav

Opomena

Novak Tanasić

Stradanje dvoje mališana na pješačkom prelazu još je jedno, valjda i posljednje, upozorenje nadležnima u Vladi i policiji, da tih stotinak metara regionalnog puta Brčko - Cerik, pored koga je otvoreno dvorište škole, prerastaju u "crnu tačku" za najmlađe.

Roditelji djece iz Broda i okolnih naselja iz kojih mališani pohađaju ovu školu, gdje, uzgred, zaista nemaju ni minimum standarda za rad i boravak, već dugo traže dodatne mjere bezbjednosti.

Vidno obilježen pješački prelaz i vertikalni znaci upozorenja, čak i semafor sa žutim trepćućim svjetlom, očito, nisu dovoljni za nesavjesne vozače koji na ovom vrlo frekventnom putu traže priliku za pritiskanje gasa.

Roditelji insistiraju na stalnom ili češćem prisustvu patrola i postavljanju "ležećeg policajca".

Valja vjerovati da će u Vladi i policiji napokon shvatiti da je kategorija puta kroz ovo gusto naseljeno mjesto, kao razlog za odbijanje tih zahtjeva, mnogo manje važna od rizika po život najmlađih sugrađana.

Ili ćemo, zbog krutih birokratskih normi, s punim ustima brige za najmlađe, čekati, ne daj bože, i veće tragedije.       

Za prekjučerašnju nezgodu je, bez sumnje, kriv vozač automobila, koji je jurio ne mareći za blizinu škole niti signalizaciju i koji će, nadamo se, "odgovarati u skladu sa zakonom".

Najčitanije