Fabrika duvana Banjaluka, nakon više od 120 godine rada i preživljena tri rata, ove godine, u miru i bez opravdanog razloga, broji svoje posljednje dane.
Jedini proizvođač cigareta u RS koji se u svojoj istoriji suočio sa nebrojenim izazovima, ali ih sve uspio prevazići, po svemu sudeći se neće uspjeti oduprijeti nemani zvanoj nakaradna privatizacija. Fabrika duvana, koja je i u državnom vlasništvu kuburila sa mnoštvom poslovnih problema kreiranim uglavnom sumnjivim poslovnim aranžmanima sa lokalnim trgovačkim tajkunima, od prelaska u privatne ruke svjedoči još gorem stanju. Preduzeće je od privatizacije konstantno poslovalo sa gubitkom koji je premašio visinu kapitala, što je uz nagomilana višemilionska potraživanja većinskog vlasnika, banjalučke trgovačke firme "Antonić Trade", stvorilo uslove za odlazak pod stečaj. Radnici i mali akcionari Fabrike duvana za takvu situaciju krive većinskog vlasnika koji je po oprobanom receptu iz drugih privatizacionih slučajeva svojoj privatnoj firmi donosio dobit na teret gubitaka preuzetog državnog preduzeća. Dovoljno je reći da Fabrika duvana repromaterijal ne nabavlja direktno, već preko "Antonić Tradea", preko čije službe za prodaju se i distribuišu cigarete, tako da proizvodno preduzeće nema uvid u vlastitu prodaju i ostvareni profit! Kada se, u takvoj režiji, iz privatizovanog preduzeća izvuče i zadnji dim, nastaju problemi sa likvidnošću i isplatama plata radnicima. Tek tada se javlja otvoreni zakašnjeli sindikalni bunt, dok nadležne republičke institucije ćute, valjda čekajući da od Fabrike duvana ostane samo opušak. Epilog je odavno poznat, samo još nije objavljen na tabli Privrednog suda.