Nezavisni stav

Palata

Dragan Risojević

Republika Srpska konačno je dobila sjedište predsjednika poslije 17 godina potucanja od nemila do nedraga. Zgrada, Banjalučanima poznata kao dugogodišnje sjedište nekadašnjeg SDK, jedan je od najreprezentativnijih objekata u gradskoj jezgri i po svemu je zaslužila da se u njoj nađe sjedište predsjednika.

Uprkos tome što je useljenje u prvo, trajno sjedište dijelom pomućeno sumnjivim nabavkama i visokom cifrom izdvojenom za obnovu zgrade, niko je, ruku na srce, neće sa sobom ponijeti kad ode s vlasti.

To bi trebalo da bude jasno i onima koji su vlast, a još više onima koji će jednog dana tek ući u predsjedničke dvori. Bez obzira na legitimnu sumnju u način utroška novca u rekonstrukciju zgrade, to ne može obesmisliti što je RS konačno dobila stalno sjedište predsjednika, kako je to zamislio pokojni predsjednik Milan Jelić.

Naravno, to nikoga ne može i ne smije da amnestira od odgovornosti, ako je, kojim slučajem, "lapio" koji milion na rekonstrukciji. Ali, nije Kuzmanovićev posao, kako to izgleda neki misle, da drži centimetar u ruci i mjeri sve one kristalne lustere kako bi vidio da li oni vrijede baš koliko su plaćeni, već nadležnih - dakle, tužilaca prije svih, koji moraju da urade svoj dio posla i odgovornost adresiraju tamo gdje joj je mjesto.  

Najčitanije