Problemi u softveru za izdavanje pasoša, produženje rokova, opet su vijesti koje građani BiH, koji očekuju konačno ukidanje viza, mogu čuti ovih dana. Nadležni nas uvjeravaju da će zakonski rok od 30 dana za izdavanje pasoša biti ispoštovan, i to je vjerovatno tačno.
Ono što brine je to da se ko zna koji put ponavlja isti uzorak ponašanja kada su u pitanju (ne)izvršene obaveze BiH u (ne)ispunjavanju uslova za tako željeni bijeli šengen. Gotovo da nema nekog zahtjeva ili obaveze u ispunjavanju uslova za ukidanje viza koji prođu bez problema i nekih trzavica.
Iako su nas evropski komesari još u aprilu u Sarajevu upozoravali da se ispunjavanju uslova iz "mape puta" pristupi veoma ozbiljno, put na mapi za ispunjavanje obaveza i dalje je isto toliko dugačak kao što je bio i tada. Samo podsjećanja radi, BiH od 16 uslova koji se tiču slobodnog kretanja roba ispunila je samo jedan, a od 36 zakonskih projekata usvojeno ih je tek 14, dok je od 14 planiranih institucija osnovano samo sedam... U većini evropskih komisija i dalje ne sjede bh. predstavnici. I dalje nisu imenovani novi čelni ljudi u DEI, RAK-u, UIO...
Ali to je samo dio problema. Treba jasno i glasno reći da drugu stranu medalje čine predstavnici EU. Jasno je da je naš javašluk samo poslužio kao izgovor evropskim komesarima da BiH i dalje ostane crna šengenska ovca, na samom začelju Evrope. Da su zaista htjeli dobro BiH, zašto nisu zajedno sa Crnom Gorom i Srbijom donijeli odluku da se BiH ukidaju vize, ali da će ukidanje stupiti na snagu onda kada budu ispunjeni uslovi? Ovako će se sastati negdje u drugoj polovini naredne godine i možda donijeti odluku da ukidanje viza bude razmotreno tamo negdje početkom 2011. ili ko zna kada.
Bh. građani žrtve su vlastitih nesposobnih političara i evropske birokratije.