Novi nameti koji su najavljeni za poslodavce u RS, koji bi, kako je predviđeno, trebalo da imaju veće obaveze prema porodiljama, ne predstavlja ništa drugo do podršku bijeloj kugi.
Vlast u RS namjerava da isplata naknade neto plate porodiljama na teret poslodavca bude povećana sa sadašnjih mjesec na 60 dana odsustva, te da obaveze Fonda za dječju zaštitu RS za porodiljsko odsustvo sa sadašnjih 11 budu smanjene na 10 mjeseci, ali se, izgleda, nije mislilo o nuspojavama ovakve zamisli.
I ptice na grani znaju da su vlasnici preduzeća u sve težoj poziciji, a kada gazdi bude otežan rad, ne piše se dobro ni radniku. Poznato je i da strani investitori bježe iz zemalja u kojima imaju dosta obaveza, što bi dodatno moglo da zatamni ionako sivu sliku o zaposlenosti u RS.
Dakle, ako neko misli da će novi nameti biti benigna boljka za zaposlene, prevario se. Da li su vlastodršci računali da će neke žene, u strahu da će ostati bez posla, izbjegavati trudnoću? Očigledno, odgovor je negativan.
Lako se sa krizom boriti tako što će se poslodavcima uvlačiti ruka u džep, ali šta će se desiti ako oni spakuju "kofere" i odu raditi u neku drugu zemlju? Je li vlast spremna da zaposli žensku radnu snagu koja bi zbog novog "zuluma" mogla ostati bez posla?
Sve su fotelje pune, ali ako krojačica zbog novih nameta izgubi radno mjesto, opet će postati teret države, koja bi zbog toga trebalo da pazi kakve poteze vuče.