Kada bi među građanima BiH bila urađena objektivna anketa, kroz koju bi oni izrazili svoj stav o ponašanju policajaca, siguran sam da ocjena ne bi bila ništa viša od školske dvojke.
Pročitaće ove redove, vjerovatno, veliki broj policijskih rukovodilaca i neće se složiti da je policija toliko ozloglašena, ali je dovoljno pogledati komentare na portalima i uvjeriti se kakav stav imaju ljudi o saobraćajcima, inspektorima, specijalcima...
Istina, veliki broj "ljudi u plavom" svoj posao dobro radi, ali im ugled kvari kukolj, koji se sve više razvija u policijskim redovima.
Dokaz za ovakvu tvrdnju je i informacija koja je svjetlost dana ugledala prije nekoliko dana, kada su novinari saznali da su specijalci MUP-a RS pomogli silovateljima, koji su napastvovali djevojku u Gradišci.
"Kriminal se prikriva uniformom", "Ne mogu da shvatim kakvog sve šljama ima u MUP-u", i "Da li postoji policajac da nije zaustavio automobil i uzeo 20 KM", neki su od komentara postavljenih ispod teksta o ovom incidentu, koji je šokirao cijelu državu.
Forumaši pritom zaključuju da je "povjerenje u policiju i u pravosuđe davno nestalo, ali biće strašno ako narod bude uzeo pravdu u svoje ruke".
Dvojica specijalaca, svojim sramotnim ponašanjem, ukaljala su ugled institucije za koju rade, odnosno časnih pripadnika MUP-a RS. Obrukali su sve svoje kolege i nije im mjesto u službi.
Ali, nažalost, njih dvojica nisu jedini. Krajnji je čas da se pročešljaju policijski redovi i ustanovi ko zaslužuje da obavlja ovaj odgovoran posao.
Zar je teško, primjera radi, ubaciti insajdera koji će se provozati po dvadesetak gradova, gdje će ga zaustaviti bar deset saobraćajaca? Među njima bi, sigurno, bilo onih koji će uzeti mito. Njima treba reći: "Zbogom!"