Poljoprivredni proizvođači u RS su ove i prethodnih godina pretrpjeli veliku štetu u svojoj proizvodnji koje su uzrokovane elementarnim nepogodama, sušama, poplavama, požarima, te velikim snijegom i oštrim mrazom, zbog čega se veliki broj njih nalazi u ogromnim gubicima.
Naravno, nijedna zemlja ne može da nadoknadi sve gubitke poljoprivrednika, pa tako ni RS, ali njeni nadležni na sve moguće načine pokušavaju da pomognu poljoprivrednicima i olakšaju im proizvodnju. Tako je Prednacrtom budžeta i ekonomske politike, između ostalog, predviđeno da budžet za poljoprivredu za narednu godinu bude povećan za 28 miliona KM i taj iznos će biti iskorišten za izmirenje duga prema poljoprivrednicima za ovu godinu, dok će u narednoj godini ostati čistih 60 miliona KM, kako bi bili ispunjavani zahtjevi poljoprivrednika u 2013. godini, što posljednih godina nije bio slučaj. Naime, to je za svaku pohvalu u ovo krizno doba, jer je došlo do povećanja budžeta, a poljoprivrednici iz toga mogu zaključiti da zaista imaju partnera u Ministarstvu poljoprovrede koje čini velike napore da domaćim poljoprivrednicima izađe u susret i da dugoročno gledano budu donesene odluke u interesu svih građana RS. Pored toga, posljednjim planiranim mjerama vrše se uštede ukidanjem ili pripajanjem nekoliko agencija, što je svakako odličan potez, u cilju boljeg rada tih službi, ali i stvaranja viška novca koji bi trebalo da bude usmjeren prema poljoprivrednicima. Međutim, ostaje da se vidi kakve će biti reakcije poljoprivrednika, koji su poručivali da bi za sljedeću godinu minimalno trebalo 120 miliona KM budžeta za poljoprivredu, kako bi bile izmirene sve obaveze i oni dobili podsticaje te na taj način izašli iz gubitaka u koje zapadaju skoro svake godine.