Nezavisni stav

Pomoć za bebe

Bojana Vasić

Vjerujem da je svima upozoravajući podatak da samo deset opština u RS, od ukupno 63, isplaćuje novčanu naknadu kao podsticaj za svako rođeno dijete.

 Mislim da je roditelje više iznenadilo to da u RS uopšte postoje opštine koje imaju predviđena sredstva za ovu namjenu ako znamo kakav je odnos države i nadležnih prema budućim naraštajima.

U normalnim državama novčana pomoć za novorođenčad se mjeri hiljadama evra, momentalno dobijate dječji dodatak bez obzira na to koje dijete po redu ste dobili, a o jeftinoj dječjoj opremi i hrani, koja tri puta manje košta nego kod nas, neću ni da govorim.

Nasuprot ovim podacima, koji svakom roditelju u RS i BiH zvuči nestvarno, naše nadležne institucije se hvale time što dječji dodatak, koji iznosi 35, i materinski, od 70 maraka, isplaćuju redovno! Zamislite!

Ovdje moram naglasiti da dječji dodatak možete ostvariti samo za drugo, treće i četvrto dijete i to ako primanja u porodici po članu ne prelaze 70 maraka mjesečno. To bukvalno znači da na dječji dodatak u RS od 35 KM, za koji možete kupiti jedan paket pelena, imate pravo ako ste gola sirotinja. Svakako treba pohvaliti opštine koje daju novčanu pomoć za svaku rođenu bebu, i to Šipovo, Kupres, Ugljevik, Gacko, Bratunac, Trebinje, Mrkonjić Grad, Srebrenicu, Čelinac pa i Srbac, iako naknada u ovoj opštini iznosi tek 50 maraka, ipak znači da se se potrudili i ovaj iznos obezbijedili, uprkos tome što su među manjim opštinama u RS.

Veći centri, kao što su Banjaluka, Istočno Sarajevo, Bijeljina ili Doboj, čiji du budžeti znatno veći od ovih deset nabrojanih, malih opština, nisu našli za shodno da predvide stavku kojom bi bar jednokratno pomogli novopečenim roditeljima, bar da nabave osnovne potrepštine za bebu.

Ako bi roditelji gledali na ono što od države dobiju i ako bi se na to oslanjali, sigurno bi nam prirodni priraštaj bio još crnji.

Najčitanije