Nezavisni stav

Porodična medicina

Bojana Divljak

Sistem porodične medicine u Republici Srpskoj počeo se primjenjivati prije tri godine. Iako su medicinari imali dovoljno vremena da se uhodaju u ovu novinu, očigledno je da to još nisu uspjeli. Svakodnevno se građani žale na duge redove u ambulantama porodične medicine i na to što pregled čekaju i po dva sata, bez obzira što su naručeni.

Jedna manja prostorija, sa oko 20 ljudi, djece, mlađih i starijih i dva predvodnika u bijelim mantilima je slika čekaonice u ambulanti. Mali komadi papira sa imenima naručenih pacijenata su na vratima ambulanti i sve je precizno predstavljeno, ali u čekaonicama su gužve. Zašto, pitamo nadležne? Problem postoji i treba ga riješiti, ali neko treba preuzeti odgovornost.

Iz resornog ministarstva poručuju da građani treba da budu strpljivi i tvrde da duže od 15 minuta čekaju samo pacijenti koji nisu naručeni na pregled.

Pacijenti kažu jedno, nadležni drugo, a u pravu istinu se mogu uvjeriti samo građani Srpske, koji ljekara porodične medicine posjećuju često.

Sramota je da se raspravlja o ovakvim stvarima. Previše je novca uloženo u izgradnju ambulanti, njihovu rekonstrukciju i opremanje da bi zbog ljudskog faktora na kraju ispaštali bolesnici.

Dobra volja ljudi iz resornog ministarstva za poboljšanje zdravstvenog sistema je zaista pohvalna, ali probleme sa kojima se susreću pacijenti na licu mjesta potrebno je riješiti što prije. Sramota je za zdravstvo RS to što građani čak i zbog banalnih pregleda odlaze u privatne klinike.

Sve do trenutka dok se nešto konkretno ne promijeni, pacijenti, uz zdravstvene knjižice, u ambulante porodične medicine "ponesite i dosta strpljenja".    

Najčitanije