Nezavisni stav

Poslovni kodeks

Nikolina Dušanić

Bahatom, neprofesionalnom i neljubaznom ponašanju medicinskog osoblja, čini se, konačno je došao kraj. Bilo je zaista i krajnje vrijeme da se pacijent u zdravstvenoj ustanovi osjeća dostojanstveno, a ne kao neko ko je došao da moli za pomoć, pa je u milosti i nemilosti osoblja koje će se prema njemu ophoditi zavisno od svog raspoloženja, odnosno nekih ličnih problema i frustracija.

Nerijetko se dešavalo da se medicinsko osoblje doslovno izdere na pacijenta zato što se kasno obratio ljekaru, nije shvatio njegove preporuke ili iz nekog drugog razloga. Umjesto dosadašnjih: "Šta ste do sada čekali", "Sačekajte malo" ili "Vidite da radim", zdravstveni radnik se sada mora obraćati pacijentu pitanjem: "Kako možemo da vam pomognemo?".

Propuste zdravstvenih radnika uvidio je Fond zdravstvenog osiguranja RS, koji je zbog toga uveo Poslovni kodeks, kako bi se jasno definisali odnosi osoblja prema osiguranicima. Šikaniranje, omalovažavanje i vrijeđanje pacijenata više se ne toleriše, a za takvo ponašanje propisane su i adekvatne kazne. Osoblje mora posvetiti dovoljno vremena i pažnje pacijentu da mu pruži potpunu informaciju, ne samo o njegovom zdravlju već i referencama ljekara i zdravstvene ustanove koja će sprovesti liječenje.

Ostaje nam da vjerujemo da će se Poslovni kodeks poštovati, te da se više nećemo sretati s namrgođenim medicinskim sestrama ili neraspoloženim ljekarima.

Najčitanije