Nezavisni stav

Pos´o dobar, a para laka

Almedin Šišić

Za četverodnevni boravak u Briselu ili Strazburu, sjedištima institucija EU u koja predstavnici bh. vlasti tako rado svraćaju, jedna četveročlana delegacija iz BiH naplatiće oko 2.080 KM, ili pojedinačno po 520 KM samo na ime dnevnica.

Tako stvari stoje u ovom trenutku. Dakle, član jedne od desetina državnih delegacija ili komisija za ovo ili ono, na jednoj svojoj četverodnevnoj "poslovnoj uživanciji" u Briselu ili Strazburu, tokom koje na nekom panelu ili sjednici ne mora zucnuti bukvalno ni riječi, a bogami ni zbog toga bilo kome odgovarati, zaradiće jednu pa skoro prosječnu plaću u BiH.

"Pos'o dobar, a para laka", rekao bi Nele Karajlić u nekim davnim lijepim vremenima. I u suštini, ako gledamo čisto institucionalno, sa stanovišta ozbiljnosti jedne parlamentarne demokracije, u jednoj dnevnici od 130 KM za Belgiju ili Francusku i ne bi bilo previše toga spornog (makar je i ta cifra uistinu golema) da je naši predstavnici vlasti bilo čime opravdaju.

Da se ikada u analima poslijeratne BiH desilo da je jedna parlamentarna ili vladina delegacija iz bilo kojeg kutka planete donijela, recimo, makar ozbiljan nagovještaj neke ozbiljne investicije (jer smo previše imali Silajdžićevih i sličnih ubleha i prevara) prešutio bi im čovjek i tih 130 i deset puta takvih ili sličnih 130 KM! Međutim, istina je potpuno drugačija, a realnost porazna. Svima njima odreda (čast časnim izuzecima) ovakvi izleti po evropskim i svjetskim metropolama o trošku države (odnosno svih nas) isključivo služe da gluvarenje, šoping, hvatanje zjala i završavanje privatnih obaveza. Nigdje tu države i njenih interesa nema, ni na mapi! I to više nije ni javna tajna, o tome se više ni ne šuška, o tome se počelo otvoreno razgovarati.

I o čemu onda da pričamo?

Izdaci za dnevnice su, dakle, samo još jedan u nizu sličnih primjera da ova država, očito, postoji zbog naših funkcionera i moćnika, a ne obrnuto. Napravljena je po njihovoj mjeri, potaman, i zato im se i ne žuri da ovakve i slične stvari reformiraju! Svi skupa, i iz vlasti i iz opozicije, dosad su je "izmuzli poput kakve rasplodne krave simentalke", a vratili su joj "veliki šipak".

Najčitanije