Izlazak Fikreta Abdića Babe iz zatvora u Puli uzburkao je političku scenu u Unsko-sanskom kantonu oživjevši ponovo podjele i avete prošlosti u ovom dijelu BiH.
O tome da Babo i dalje uživa bezrezervnu podršku među svojim pristalicama, najbolje je posvjedočilo nekoliko hiljada ljudi koji su doputovali iz Velike Kladuše kako bi pozdravili njegov izlazak na slobodu. Abdić je, obraćajući se svojim frenetičnim pristalicama, poručio kako je njegov cilj obnova "Agrokomerca", firme koju je stvorio, a njegovi najbliži saradnici nisu isključili ni njegov povratak u politički život. O tome će se, kako je rečeno, odlučivati na kongresu Abdićevog DNZ-a, koji će biti održan u aprilu. Reakcije sa druge strane na Abdićev izlazak iz zatvora su dosta suzdržane, a ovaj događaj je u javnim medijima na području Unsko-sanskog kantona zadobio tek simboličan prostor u nastojanju da mu se prida što manja pažnja. Abdićevo ime se najčešće pominje u kontekstu ratnih zločina za koje je osuđen, ali i privrednog kriminala koje mu stavljaju na teret pravosudni organi u Hrvatskoj. Premijer USK Hamdija Lipovača rekao je kako Abdić danas može biti samo savjetnik u nekoj od porodičnih firmi koje posjeduje, dok je predsjednik Kantonalnog odbora SDA Esad Bašagić poručio kako je njegovo vrijeme zauvijek prošlo. Nekada ekonomski div, "Agrokomerc" danas nije ni sjenka ondašnje veličine i pitanje je postoji li ekonomski genij koji bi ga sada pokrenuo. Većinski titular preduzeća je Vlada FBiH, s kojom se već godinama o pravu vlasništva spore mali dioničari koji svoja prava traže putem Međunarodnog suda u Strazburu. Sem nerazriješenih vlasničkih odnosa, preduzeće je optrerećeno milionskim dugovanjima, a proizvodne hale su opustošene i devastirane. Eventualno Abdićevo političko angažiranje zasigurno bi polariziralo političko mnjenje, oživjeli bi duhovi prošlosti i stare podjele koje su, naizgled, izblijedjele.