Kap je prelila čašu! Srpskim povratnicima na tlo FBiH, koje je njihovo vjekovno ognjište, je, što se u narodu kaže, "dogorjelo do nokata", pa su počeli sa sve radikalnijim iskazivanjima svog nezadovoljstva.
Porazna je činjenica da ti ljudi, koji su prije 18 i više godina protjerani iz svojih kuća, kojima je tada sve spaljeno i opljačkano i koji su se nakon svega toga vratili na zgarišta u nadi da će biti bolje, ni dan-danas nemaju posao, zdravstveno osiguranje, struju, vodu, puteve, a bogami ni bezbjednost. Prepušteni su oni sami sebi, da se snalaze za koru hljeba kako bi prehranili nekada imućne radničke porodice, dok oni koji su ih raširenih ruku pozivali na povratak prije 10-15 godina, obećavajući im tada kule i gradove, danas ćute, a neki se i dalje baškare u kožnim foteljama u Banjaluci, Beogradu i Sarajevu. Šta su oni mislili, da će, ako srede sa stranim donatorima obnove kuća srpskim povratnicima, riješiti sve njihove probleme? Grdno su se prevarili, jer se crijep, podovi i zidovi ne jedu, tako da je krajnje vrijeme da se neko sjeti tih ljudi i omogući im u praksi te dvije čarobne riječi, "održiv povratak", inače bi u narednom periodu njihovo nezadovoljstvo moglo prerasti u ko zna šta još.
Prvi među srpskim povratnicima u FBiH, glas su digli mještani Drvara, koji su svoj grad simbolično "sahranili" ispred zgrade opštine, a zatim prošetali gradom i zapalili svijeće kod svih privatizacijom opljkačkanih preduzeća u Drvaru, koja su nekada bila giganti. Ovaj događaj treba da bude samo primjer i vodilja ostalim srpskim povratnicima u drugim opštinama u FBiH u kojima danas preživljavaju, da se ujedine i iskažu svoje nezadovoljstvo kao Drvarčani, te izađu iz apatije u koju su ih gurnuli "foteljaši", koji i dan-danas misle da je povratnicima dobro ako imaju krov nad glavom. Sramota!