Nezavisni stav

Probuđena savjest

Novak Tanasić

To što 90-godišnja starica Stana Ristanić iz Brčkog od prošlog ponedjeljka ponovo ima vodu bez koje je, zakovana dvije i po godine za postelju u svojoj kući bila više od četiri mjeseca, u normalnim okolnostima normalne vlasti zaista nije vijest o kojoj bi trebalo pisati.

Ipak, činjenica je da su u JK preduzeću u Brčkom pohitali da uključe vodu tek poslije novinarskog "otkrića" ove starice uz obrazloženje "da je greškom isključena jer se starijima od 70 godina koji su teško bolesni i sami ne uskraćuju komunalne usluge".

Vrlo je pohvalna odluka potpredsjednika Federacije BiH Mirsada Kebe da iz sredstava s kojima raspolaže u svom kabinetu uplati dug za vodu, i traži komentar i ostavlja prostor za mnoga pitanja.

Bez obzira na okolnost da baka Stana nije gladna i žedna jer na stolu ispred nje uvijek su hrana i voda, njoj treba RIJEČ. Komšijska, rodbinska i ljudska, makar od koga stigla. Invalidnina, gospodo iz Boračke, nije sve što zaslužuje ova starica koja je izgubila sina i unuka.

Humanitarci iz brojnih organizacija, posebno srpskih - vi, očito, nemate ni evidenciju najugroženijih.

Porodična medicina u Brčkom je, govore, na znatno višem nivou od mnogih sredina, ali Stane Ristanić, jasno je, nema na spisku patronažnih ekipa. Njoj i jedan andol uz lijepu riječ sigurno olakšava posljednje dane.

Gdje je Centar za socijalni rad da ukaže na problem? Gdje je, na kraju krajeva, i Srpska pravoslavna crkva jer je Stana Ristanić na spisku vjerujućih Brčanki?

Zar Mirsad Kebo, ne umanjujući nimalo njegov čin, treba, sa budžetom u Kabinetu koji sigurno bitno zaostaje u odnosu na brčanske kabinete, da čita lekciju iz humanosti i solidarnosti lokalnim funkcionerima?.

Najčitanije